• Persoane fizice
  • Companii
  • Comercianti parteneri
  • Despre tbi group

TBI Bank Wrap-Up Q2 2020

Au trecut doar 3 luni de la ultimul nostru Wrap-Up, si totusi de ce simtim ca si cum a trecut un an?! Ei bine, timpul pare ca trece foaaarte incet din cauza provocarilor recente. Afacerile se rearanjeaza, multe firme se straduiesc sa reziste pe piata, unele au fost nevoite sa se inchida complet, iar cateva au depasit limitele morale (Hello, Wirecard).

Noi, la TBI Bank, nu ne putem plange. Nici pentru noi nu a fost usor, dar echipa noastra a fost minunata si a reusit sa se adapteze la noul mediu de lucru si la nevoile clientilor. In ultimii ani, am construit o structura foarte robusta, atat la nivel intern, cat si extern – talente de necontestat, parteneri de incredere si produse puternice. Acest lucru ne-a fost de mare ajutor in ultimele luni si ar trebui sa contribuie la revenirea noastra rapida.

Dar iti spunem mai multe din randurile care urmeaza…

 

Wrap-Up Q2

 

Ce am realizat

K10 – am redevenit numarul 1

Profitul nostru net record de 22,9 milioane euro nu ar trebui sa fie o surpriza daca ne urmaresti in calatoria noastra.

Focusul TBI Bank pe clienti este foarte clar, iar performantele financiare vin ca rezultat. Ele sunt impresionante si in perspectiva. In aprilie [LINK], Capital, cea mai influenta revista de afaceri din Bulgaria, a publicat topul anual K10, un standard pentru industria bancara. Am luat din nou locul 1 la categoria Eficienta si Profitabilitate si ne bucuram enorm pentru asta!

 

Stralucim la evenimente online

Cand avem un prezentator pe scena la un eveniment din industrie, el sau ea acapareaza show-ul. Sa fii pe o scena reala nu este cu adevarat o optiune in aceasta perioada, asa ca echipa noastra straluceste acum online. In iunie, Petr Baron s-a alaturat show-ului de dimineata al 11:FS, cel mai important consultant pe zona de fintech din Marea Britanie, difuzat global. 11:FS si TBI Bank au o lunga istorie impreuna. De fapt, noi am fost printre primii clienti ai 11:FS. Astfel, Petr si David Brear de la 11:FS au avut multe subiecte de discutie. Poti afla toata povestea si viziunea noastra daca iti iei putin timp sa urmaresti discutia. Multi dintre colegii nostri au participat recent la discutii online. Presedintele nostru, Valentin Galabov, a fost invitat la The Sound of Money, un eveniment cu 100.000 de vizualizari pe Facebook, directorul departamentului de credite online Zdravko Raychev a participat la o discutie pe tema fintech la Bloomberg TV si directorul Merchant Solutions pe Romania, Costas Tovil, s-a alaturat evenimentului online Future Banking in Bucuresti.

 

TBI DUO este despre incredere

Fiind un creditor care promoveaza incluziunea, noi, La TBI Bank incercam intotdeauna sa gasim o modalitate de a oferi finantare celor care nu se pot adresa bancilor. Mai ales acum, exista o multime de oameni care ar putea avea nevoie sa-si acopere din punct de vedere financiar necesitati si provocari neasteptate. Cu toate acestea, este posibil ca unii dintre clientii nostri sa nu fie eligibili pentru a primi un imprumut, pe fondul varstei, a istoricului de creditare sau pur si simplu a sumei de care au nevoie. Avem o solutie pentru ei: TBI DUO. Acesta este noul nostru produs si se bazeaza in totalitate pe incredere. Daca un prieten sau un membru al familiei are incredere in tine pentru rambursarea imprumutului, atunci si TBI Bank iti acorda incredere. Nu-i asa ca e bine sa stii ca cineva te sustine intotdeauna?

 

Bankly ii ureaza bun-venit clientului cu numarul 1.000.000

Cei care citesc cu mare atentie Wrap-Up-ul nostru au auzit deja de Bankly. Aceasta este o aplicatie de culise, dezvoltata intern, care ii ajuta pe partenerii nostri comercianti sa proceseze aplicatii la punctul de achizitie. Este complet automatizata, foarte prietenoasa cu utilizatorii si rapida. Ne place si noua si partenerilor nostri. Lansata in toamna lui 2017, Bankly i-a urat recent bun-venit vizitatorului cu numarul un milion. Pentru noi, acest lucru este o mare realizare – inseamna ca furnizam un serviciu util catre un numar tot mai mare de clienti. Le adresam multe multumiri tuturor si de asemenea echipei care imbunatateste constant functionalitatile Bankly.

 

Bun venit, Mariya si Baietii

Ne bucuram sa intampinam cateva nume cu greutate in echipa noastra deja grozava. Hai sa ti le prezentam, mai intai Doamnele ;) Mariya Jeliazova va conduce CorpComms. Urmeaza Florin Dan Gherghin, noul nostru Customer Experience Manager. El ni se alatura de la fintech-ul p2p iuvo si va conduce operatiunile noastre de mobile banking. Si nu in ultimul rand, il salutam pe Hinko Hinev, noul nostru director de Business Banking din Bulgaria, care a venit de la UniCredit Bulbank. Toti trei isi pun deja amprenta la TBI Bank cu pasiunea si abilitatile lor si suntem siguri ca au mult de oferit si in viitor.

 

Lucram de oriunde

Asa cum s-a intamplat in multe alte companii, la finalul lunii mai, sediile centrale din Sofia si Bucuresti au fost redeschise pentru colegii care doresc sa se intoarca la birou. (De fapt, multi dintre noi erau dornici sa faca asta). In timpul carantinei, sucursalele si punctele noastre de lucru nu au fost inchise, iar putine situatii au necesitat prezenta fizica la birou. Dar acum ca mai multi colegi s-au intors, sunt aplicate numeroase masuri pentru a-i mentine in siguranta – distantarea sociala este norma, se recomanda intalniri online, birourile sunt curatate in fiecare ora si se dezinfecteaza intens in fiecare saptamana. Totusi, o parte a echipei va continua sa lucreze de acasa. Echipa noastra internationala este raspandita in toata Bulgaria, Romania si in multe alte tari europene, distantele lungi nu par a fi o problema cand vine vorba de eficienta. Se spune ca acesta este noua normalitate.

 

Prima intalnire Town Hall desfasurata online

Nu este vorba doar despre faptul ca industria de evenimente de pe tot globul este pusa in asteptare – in prezent companiile trebuie sa regandeasca si modul in care organizeaza intalniri interne si isi motiveaza echipele. Intalnirile noastre trimestriale Town Hall sunt o ocazie in care toata echipa de la TBI Bank afla despre reusitele si provocarile noastre si sunt totodata o oportunitate de a pune intrebari (complicate) conducerii. Sunt importante pentru noi, intrucat Town Hall dezvolta o cultura a transparentei si promoveaza noul mod de gandire al echipei TBI Bank – spirit antreprenorial, asumarea proiectelor si initiativelor desfasurate, invatare continua, am enumerat doar cateva. Prin urmare, am mutat evenimentul online si a fost un succes! Era planificat sa discutam o ora, dar intrebarile au curs, asa ca totul a durat aproape doua ore. Si cu toate ca nu a fost o discutie fata in fata, a fost grozav sa avem toata echipa la un loc.

 

Unde am esuat

Am fost nevoiti sa amanam putin lansarea aplicatiei online pentru imprumuturi de business in Bulgaria

Acum trei ani, TBI Bank a inceput calatoria transformarii dintr-o banca traditionala in „Next Gen Digital Lender”. Echipa noastra a facut de atunci o treaba grozava pentru a sustine acest obiectiv cu produse si servicii reale. Aplicatia mobila a TBI Bank urmeaza sa fie functionala la scara larga in curand, oferim comerciantilor si clientilor nostri solutii pentru cumparaturi online de ultima generatie, clientii nostri din Romania si Germania pot deschide un depozit online, aplicatia pentru imprumuturi de business in Romania este de asemenea online. Acest serviciu din urma trebuia sa fie lansat la inceputul lui 2020 si in Bulgaria. Cu toate acestea, din cauza multor cerinte noi de reglementare, dar si a nevoilor in continua schimbare ale clientilor de retail, am fost nevoiti sa reprioritizam proiectele si sa intarziem putin posibilitatea accesarii online de imprumuturi pentru afaceri. In asemenea perioade dificile, acest lucru este mai mult decat normal, dar te asiguram ca lucram zi si noapte pentru a face mai usoara experienta financiara a clientilor nostri. Si digitala ;)

 

Fara inghetata vara aceasta 

Era vara anului 2019 si in birourile noastre erau congelatoare pline cu inghetata la fiecare etaj – iar acelea au fost cele mai minunate zile din viata noastra :). Acum ca majoritatea echipei nu se afla la birou, inghetatele si congelatoarele au disparut. Deci, presupunem ca vara anului 2020 nu va fi la fel de frumoasa (se pare ca la fel va fi tot anul). Daaar, un coleg a propus recent ideea unui camion de gheata care sa ii poata aproviziona atat pe cei care lucreaza de acasa, cat si pe cei de la birou. Va vom tine la curent daca vom pune in practica. ;)

 

Ce planuri avem

Fiti cu ochii pe noua noastra campanie TV

In urma cu un an, echipa noastra a creat ceva special – prima campanie TV a TBI Bank, cu porcul unicorn in rol principal. Un simbol al abordarii noastre diferite in ceea ce priveste banking-ul si economisirea inteligenta, care s-a dovedit un mare succes. Porcul unicorn este iubit, si, intr-o forma sau alta, il vei vedea mai mult in perioada urmatoare. Odata ce am inceput publicitatea la TV, ne-a placut – si, mai important, am vazut cat de mult a ajutat compania. Asa ca urmeaza o noua campanie TBI Bank pe TV in aceasta vara. Va fi filmata foarte curand in multe locatii cool din toata Bulgaria. Evident, nu putem dezvalui mai multe, dar sa spunem ca nu veti fi dezamagiti. Doar fiti cu ochii in patru –  vom fi alaturi de voi foarte curand.

Nu in ultimul rand, draga cititor, dorim sa te asiguram inca o data ca scopul nostru cel mai important este sa fim cu totii in siguranta – clientii nostri, miile de angajati, familiile, cei dragi si societatea in ansamblu. Traim o perioada ciudata, in care speranta ne ajuta sa fim mai putin speriati. Dar stim cu totii ca virusul inca este prezent, iar pericolul nu este mai mic decat a fost in urma cu cateva luni. Colegii nostri din sucursalele TBI Bank sunt foarte atenti, iar sediile sunt permanent dezinfectate atat in Bucuresti cat si in Sofia. Aveti grija de voi!

Ultimele articole

Citeste mai mult
Informare privind actualizarea dobanzilor
Informare privind actualizarea dobanzilor
tbi bank raportează o creștere de 50% a activelor totale în primele 9 luni din 2023
Informare privind actualizarea dobanzilor
tbi bank profit net 18,4 mil. euro in S1 2023
Informare privind actualizarea dobanzilor